Pénteken sikerült kiszabadulnom Budapest karmai közül. Az előző bejegyjésem hatására eszembe jutott, hogy lent van a Baraka című film DVD-je. Amint leértem, meglocsoltam a szomjasan kókadozó növényekéimet, leültem és megnéztem a filmet. Azóta sem tudok szabadulni a gondolattól, hogy valami nincs rendben a teremtés körül. Gondoltam, magam vidámítására egy kicsit Vivaldit hallgatok, amiben Denke Sanyi szerint mindig süt a nap. Sajnos nemhogy eloszlott volna ez a kesernyés íz a számbam inkább felerősödött. Hogy lehet, hogy az az emberiség, aki ilyen szellemi, lelki produktumra képes, képes elkövetni mindazt a szörnyűséget a társai, az otthona, a Föld ellen, végsősoron önmagam ellen, amiről mindannyian tudunk, ezért most mégcsak fel sem sorolom. Sajnos úgy öntenek el ezek a gondolatok, mint kis falvakat a vörösiszap. A már korábban idézett E. M. Cioran könyvől két írás is gerjeszti bennem a keserűséget. Ezekből idéznék most néhány sort. Mondjátok, hogy tévedek, nincs igazam és nagyon-nagyon rosszul látom a világot!
"A jövőről szőtt ábrándjaink mostantól fogva elválaszthatatlanok a rettegésünktől. Az utópisztikus irodalom a kezdet kezdetén a középkor ellen lázadt, mert az nagy becsben tartotta a poklot, s kedvét lelte a világ végét festő látomásokban. Azt mondaná az ember, hogy egy Campanella vagy egy Morus megnyugtató rendszerei csak azért keletkeztek, hogy Szent Hildegárd hallucinációit lejárassák. Ma, a szörnyűvel megbékélve, az utópia és az apokalipszis összecsúszásának vagyunk tanúi: a beharandozott "új föld" egyre inkább az új pokol képét ölti fel. De mi várva várjuk ezt a poklot, mi több, feladatunkul tűztük ki, hogy siettessük eljöttét. A két műfaj, az egymástól oly eltérőnek tetsző utópisztikus, és az apokalipszis egymásba hatol, egymást színezi, hogy megteremtsen egy harmadikat, mely csodálatosan alkalmas a bennünket fenyegető valóságféleség visszatükröződésére, amelyre mindazonáltal igent fogunk mondani, becsületes, illóziómentes igent. Feddhetetlenségünket ekképpen váltjuk meg a végzet előtt."
Sokszor érzem én is, hogy ha nem „kényszeríteném” magam az örömre, akkor „csak úgy magától” nem jönne szembe velem… Ezért fejezem be minden napomat úgy, hogy elalvás előtt keresek legalább egy icipici szépet, örülni való az elmúlt napból… Néha máshogy ki se lehetne bírni…És még valami: nagyon gyakran kényszerítem magam arra, hogy viszonyítsak. A nehéz helyzetemet a még nehezebben élők helyzetéhez, és akkor máris könnyebb nekem…mert minden relatív.
VálaszTörlés