Rejtély
Szép lassan visszatérek a megszokott, kissé elvonult életmódomhoz. 2 hét után végre könyvet vehettem a kezembe. Mivel a könyvtár még zárva van, a könyvszekrényben keresgéltem. Mikor Patrícia férjhezment és elköltözött, rámhagyta néhány leánykori homiját: fényképalbumokat, szerelmesleveleket, könyveket, régi szemüvegeket ...
Így előfordul, mint most is, hogy a könyvek között találok néhány általam még nem olvasottat. Ilyen hagyaték a kezembe került Popper Péter "Sárkányok barlangja" című könyve is. Nagyon kellemes délutáni olvasmány. Az ismertető szerint "Olyan szellemi kalandozásban lesz része az olvasónak, ami szokatlan tájakra repíti elméjét, és az élet megpróbáltatásai egészen más megvilágításba kerülnek. Olykor nevetni kényszerülünk azon, amin eddig esetleg keseregtünk."
Ha rossz kedved van, nyugodtan olvass bele egy kicsit, nem lesz károdra!
"...Hogyan van ez? - Kérdezte Izashan a lakatlan egektől? Mi, siető emberek siető Istent hoztunk létre? Aki sietett a teremtéssel, sietett az özönvízzel, és most siet, hogy a második emberiséget minél hamarabb a kárhozatba taszítsa... A tudósok Isten sietését egyre fokozódó gyorsulásnak nevezik. Látják, hogy nemcsak az emberi tevékenység - a közlekedés, az információ, a technika és a politika stb. - gyorsul, hanem a nagy természeti és társadalmi mozgások is. Gyorsabban jön el a serdülés, a rák, gyorsabban jelennek meg új betegségek, évekkel gyorsul fel az egzisztenciális érés, gyorsabban pusztulnak el a világbirodalmak - már egy emberöltő alatt széthullik néhány. Gyorsabban lehet beavatást kapni valamilyen gyorsan csalódást okozó szelleminek nevezett műhelyben. Gyorsabban mennek tönkre emberi kapcsolatok, a házasságok, a szerelmek. A kommunizmus is túlságosan sietve akarta megteremteni a földi paradicsomot, a fasizmus is az ezeréves birodalmat, a globalizáció is a saját egyeduralmát. Válságról beszélünk.
De vajon a gyökerek táján gazdasági vagy szellemi válságról van-e szó? Nem az európai kultúra hanyatlásából indul ki a mostani válság? Nem az idézi elő, hogy a világ kulturális és tudományos központja most szemmel láthatóan visszaindul Kelet felé, ahonnét érkezett? Nem lehetséges-e, hogy néhány évtized elteltével már nem Európa és Amerika lesz a világ irányítója, hanem India, Kína, Brazilia és Japán?
Isten egyre gyorsabban pörgeti a világot, mintha ő lenne a Sátán, s mi egyre szédültebben, és egyre bizonytalanabbul nyújtogatjuk a kezünket nem létező kapaszkodók felé."
(Saxum Kiadó Kft)
Kerestem a kiadás dátumát, és meglepetésemre az utószónál látom, hogy ez a könyv Popper Péter halála után került kiadásra, így pedig nem lehet leánykori hagyaték. Nem tudom, hogyan került a könyvszekrényembe.
Mindenesetre a legjobbkor került oda.
Feliratkozás:
Megjegyzések küldése (Atom)
Előjegyezve ! :-)
VálaszTörlésNálunk is szünet van aug.14-ig.
Én meg egy kis könnyű nyári olvasmányt ajánlok: Faludi Ádám: Hogyan teremtettem a világot ?
Köszönöm az ajánlást, és nemcsak a könyvét. Anyuval tegnap elkészítettük a burgonyás-cukkinis "tócsnit". Ebédre az általad ajánlott módon, tejföllel, délután viszont a maradékot baracklekvárral ettük. Nálam orhosszal a baracklekváros győzött. Igaz, a lekvárt is Anyu főzte.
VálaszTörlésSziasztok Lányok!:) Poppert én is ajánlom üdítőnek, egyik kedvencem, de ezt már többször leírtam!...
VálaszTörlésHolnap pedig cukkini lesz, most átlapozok Aranyoshoz, hol az a recept, kipróbálnám!
:-) Kipróbálom holnap a lekvárost én is. Őszintén szólva, azt hiszem az alap-massza megsózása miatt eszembe sem jutott, hogy lehetne ezt édesen is...
VálaszTörlés